Лекція Ю.С. Шемшученка
30 листопада 2007 року у рамках святкування 15-ї річниці створення Інституту політології та права (Соціально-гуманітарного факультету) директором Інституту держави і права імені В.М. Корецького була прочитана публічна лекція на тему "Проблеми становлення парламентаризму в Україні".
На початку зустрічі шановний гість вручив директору нашого інституту Андрусишину Б.І. почесну відзнаку Інституту держави і права імені В.М. Корецького та, у свою чергу, отримав від нього подяку ректора НПУ імені М.П. Драгоманова Андрущенка В.П.
У першій частині своєї доповіді український вчений (як член делегації України на 62-й сесії ГА ООН, участь у роботі 6 (юридичного) комітету) поінформував студентів та аспірантів про сучасну діяльність ООН. Основними правовими проблемами, що розглядаються сьогодні у структурних підрозділах цієї міжнародної організації є наступні: застереження до міжнародних договорів, загальні природні ресурси (проблема загальних для декількох держав підземних вод), висилка іноземців із країни, відповідальність міжнародних організацій, екстрадиція (було відзначено необхідність створення спеціальної конвенції щодо цього питання). Було зроблено стислий огляд механізму діяльності ООН щодо вище розглянутих питань. Ю.С. Шемшученко відзначив надзвичайну цікаву теоретичну та практичну проблему - вплив національного права на розвиток міжнародного права. Серед питань, що будуть вирішуватись найближчим часом вчений також назвав проблему захисту людей у випадках стихійних лих. Альтернатив ООН, на його думку, на сьогодні нема, а тому розмови про її занепад є передчасними.
Друга частина лекції була присвячена розвитку українського парламентаризму. Вітчизняний правознавець розглянув витоки, сутність, термінологію парламентаризму як такого. В Україні, як відзначив вчений, інститут парламентаризму на серйозному законодавчому рівні вперше було закріплено в Конституції УНР, яку можна вважати однією з найдемократичнійших у світі на той період часу (зокрема правом законодавчої ініціативи володіли 100 тисяч громадян). Конституційна реформа 2004 року була оцінена Ю.С. Шемшученком достатньо критично. На його думку, зміни до основного закону були зроблені поспіхом, за відсутності серйозного обговорення громадськістю. Вчений виступив за змішану (мажоритарно-пропорційну) систему, підтримав позицію Венеціанської комісії щодо проекту Закону України про імперативний мандат (негативна оцінка), оцінив фаховий рівень складу новообраного парламенту України як достатньо низький та у підсумку вказав на те, що парламентаризм в України все ж ще знаходиться на стадії становлення. Нагальною проблемю тут на сьогодні є нова редакція конституції, яку, на думку Ю.С. Шемшученка слід приймати на референдумі.